Kupując różnego rodzaju produkty czy to spożywcze czy kosmetyczne zastanawialiście się kiedykolwiek skąd pochodzą, jak były pozyskiwane i kto pracował przy ich zbiorach? Przyznam się bez bicia, że nigdy się nad tym nie zastanawiałam i nawet nie zdawałam sobie sprawy, że dzieci pracują na plantacjach. A wszystko zaczęło się od pewnego kremu do rąk…

Kremu marki Palmer Coconut Oil, który całkiem przypadkiem kupiłam w jednej drogerii, ponieważ był w koszu z promocjami. Markę znam od dłuższego czasu więc wiedziałam, że krem na pewno spełni swoja rolę jeśli chodzi o nawilżenie dłoni, wcześniej posiadałam wersję z masłem kakaowym więc tym razem postawiłam na olej kokosowy, który ma znacznie delikatniejszy zapach. Krem jest odżywczy i nawilżający, można go spokojnie zaliczyć do tych z bogatą konsystencją, szybko się nie wypłukuje i zdecydowanie dłużej dba o naszą skórę dłoni. Dzięki lekkiemu filmowi jaki pozostawia, chroni przed zbyt szybkim wysuszaniem np. po myciu naczyń nie czujemy tego natychmiastowego kurczenia się skóry. W składzie produktu znajdują się naturalne olejki, tj. olejek kokosowy, olejek ze słodkich migdałów i olejek Monoi z płatkami kwiatów Gardenii Tahitańskiej. W efekcie skóra dodatkowo chroniona jest przed podrażnieniami i zaczerwienieniami. Olejek kokosowy, który właśnie jest najważniejszym składnikiem tego kremu często nazywany jest olejem piękności oraz pokarmem dla skóry oraz ratunkiem dla włosów. Właściwości oleju kokosowego to m.in. wzmocnienie warstwy lipidowej naskórka, silne właściwości nawilżające, lekarstwo na skórę atopową oraz łuszczycową, zmniejsza uczucie pieczenia po oparzeniu, łagodzi stany zapalne, można stosować go zamiast pianki do golenia, idealny do masażu oraz przeciw rozstępom i to tylko część tego co potrafi ten olejek. 
 

Ale co krem ma wspólnego z Fair Trade? Otóż olej kokosowy pozyskiwany jest w krajach gdzie w większości mieszkańcy pracują za kilka dolarów, źle traktowani, a do pracy bardzo często zmuszane są dzieci, dlatego Ruch Sprawiedliwego Handlu walczy o ‚sprawiedliwe relacje handlowe oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju, dzięki którym ludzie poprzez swoją pracę mogą zapewnić godne życie sobie i swoim rodzinom oraz rozwijać swój potencjał’.*

 

 
 Źródło: http://www.fairtrade.org.pl
Żródło: http://www.fairtrade.org.pl
W Polsce Sprawiedliwy Handel jeszcze nie jest aż tak powszechny, ja sama dowiedziała się o nim dzięki Palmersowi. Podstawowe zasady Sprawiedliwego Handlu to: uczciwa cena jaką otrzymują producenci za swoje produkty, bezpieczne i oparte na zasadach szacunku praktyki handlowe, sprawiedliwe płace oraz odpowiednie warunki socjalne, demokratyczne zarządzanie organizacją producencką, dążenie do zwiększania niezależności producentów oraz zwiększanie wiedzy i świadomości konsumentów. Produktem Sprawiedliwego Handlu jest produkt oznaczony certyfikatem potwierdzającym, że wytwórca wypełnia przy jego produkcji standardy weryfikowane w ramach systemów certyfikacji FairtradeNaturland FairFair for Life lub EcoCert Fair Trade, lub jest dostarczany przez certyfikowane Organizacje Sprawiedliwego Handlu (członków World Fair Trade Organization). Krem jednak nie posiada oznaczenia, ponieważ olej kokosowy nie jest jedynym składnikiem.
 
 Sprawiedliwy Handel Fair Trade
Żródło: http://www.fairtrade.org.pl
Zachęcam Was do poczytania więcej na ten temat, bo warto! Czy dobrze się czujemy myśląc, że smarując się danym kremem lub spożywając produkty, wiedząc, że przy ich zbiorach wykorzystywani są ludzie? Na stronie ww. znajdziecie mnóstwo ciekawych opisów, adresów sklepów internetowych z produktami wyprodukowanych i uprawianych zgodnie z zasadami Fair Trade, gdzie można kupić kawy Fair Trade. Zdziwicie się, że są na wyciągnięcie ręki. Bądźmy bardziej świadomi i starajmy się wybierać to co dobre. W maju prowadzone są spotkania w różnych miastach Polski, które mają przybliżyć zasady Sprawiedliwego Handlu z pierwszej ręki czyli przez samych producentów. 
 
______