Utrata odcienia skóry - co robić?

Utrata odcienia skóry – co robić?

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec czerniakowi i chronić swoją skórę przed dalszymi uszkodzeniami. Po pierwsze, ogranicz swoją ekspozycję na słońce. Jeśli nie możesz całkowicie unikać słońca, stosuj przynajmniej filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania z filtrem SPF 30 lub wyższym. Po drugie, stosuj makijaż lub produkty samoopalające, aby zakryć miejsca dotknięte zmianami. Wreszcie, unikaj bezpośredniego światła słonecznego tak bardzo, jak to tylko możliwe.

Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z beautyexpert-paulina.pl

Chroniąc się przed słońcem

Chociaż ciemniejsza skóra wydaje się bardziej chroniona przed promieniami słonecznymi, nie oznacza to, że nie możesz ulec poparzeniu lub pojawieniu się brązowych plam. Wszystkie rodzaje skóry są podatne na uszkodzenia spowodowane działaniem promieni słonecznych, co może skutkować powstawaniem brązowych plam i oparzeń słonecznych. Niezależnie od odcienia skóry, promienie UV pochodzące ze słońca mogą osłabić kolagen i elastynę oraz spowodować widoczne uszkodzenia. Z tego powodu unikanie słońca jest niezbędne.

Podczas gdy nadmierna ekspozycja na słońce może powodować poważne zagrożenia dla zdrowia, umiarkowane ilości ekspozycji są korzystne. Wiek, odcień skóry i historia zdrowotna odgrywają rolę w określeniu, jak dużo słońca potrzebujesz. Staraj się wystawiać na słońce od pięciu do piętnastu minut dziennie lub mniej, jeśli Twoja skóra jest bardzo jasna. Osoby o ciemniejszej karnacji powinny nosić krem z filtrem i unikać słońca przez co najmniej 15 minut. Jeśli obawiasz się utraty koloru skóry, porozmawiaj z lekarzem o najlepszym sposobie jej ochrony.

Trzymanie się z dala od słońca zapobiega hiperpigmentacji

Chociaż ekspozycja na słońce jest korzystna, nadmierna ekspozycja może powodować przebarwienia skóry, co może prowadzić do hiperpigmentacji. Stan ten jest spowodowany ekspozycją na promienie ultrafioletowe, które są odpowiedzialne za oparzenia słoneczne. Nadmierna ekspozycja na promienie UV może również powodować raka skóry. Chroniąc swoją skórę, możesz zminimalizować ryzyko rozwoju raka skóry i hiperpigmentacji. Możesz również używać odzieży ochronnej, aby uchronić się przed słońcem.

Oprócz unikania słońca, należy również stosować filtry przeciwsłoneczne. Ten rodzaj filtrów przeciwsłonecznych powinien być stosowany codziennie, aby zapobiec hiperpigmentacji. Noszenie filtrów przeciwsłonecznych zapobiega przebarwieniom i wyrównuje koloryt skóry. Należy pamiętać, że filtry przeciwsłoneczne nie powstrzymują słońca przed uszkodzeniem skóry; po prostu blokują szkodliwe promienie UV przed dotarciem do skóry. Należy również pamiętać o stosowaniu SPF na uszy i szyję. Te miejsca są bardziej narażone na działanie słońca niż twarz.

Niacynamid blokuje transport melaniny do keratynocytów

Transfer melanosomów z melanocytów do keratynocytów jest niezbędny do pigmentacji skóry. Te komórki przenoszące pigment są wyposażone w lektyny błony plazmatycznej i glikokoniugaty, które przyczyniają się do transferu melaniny. Pochodna witaminy B3, niacynamid, hamuje transport melanosomów, powodując rozjaśnienie skóry. W tym badaniu niacynamid hamował transfer melanosomów i zmniejszał żywotność melanocytów.

Melanina jest syntetyzowana przez melanocyty i przenoszona do sąsiedniego keratynocytu na drodze znanej jako transfer okołojądrowy. Proces ten zachodzi zarówno w warunkach naturalnych, jak i syntetycznych. Melanina jest ważnym czynnikiem w skórze, wpływającym na jej bioaktywność poprzez ograniczenie zdolności keratynocytów do odpowiedzi na promieniowanie ultrafioletowe. Melanina z czasem ulega degradacji, ale nie znika całkowicie. Dzieje się to podczas obrotu naskórka i łuszczenia, czyli naturalnych procesów, które zrzucają zewnętrzne warstwy skóry.

Stosowanie środka złuszczającego z sody oczyszczonej

Chociaż nie możesz codziennie stosować środka złuszczającego z sody oczyszczonej jako maseczki do twarzy, możesz go używać, aby wspomóc koloryt skóry. Ten naturalny składnik jest na tyle delikatny, że można go stosować dwa razy dziennie bez naruszania naturalnej równowagi nawilżenia skóry. Po zastosowaniu jako maska do twarzy, można szorować go przez minutę lub tak. Następnie nawilż i zastosuj tonik lub krem.

Soda oczyszczona może być również stosowana na skórę z sokiem z cytryny i olejem kokosowym. Wymieszaj je razem i nałóż mieszankę na wilgotną skórę. Pozwól, aby mieszanka pozostała na skórze przez 20-30 minut, a następnie spłucz ją. Maseczka jest również pomocna w pozbyciu się matowości i stworzeniu jaśniejszej cery. Zabieg może również pomóc w przypadku nierównego kolorytu skóry poprzez zwiększenie produkcji kolagenu i usunięcie zanieczyszczeń.

Zabiegi na pityriasis alba

Miejscowe sterydy są skutecznymi metodami leczenia pityriasis alba. Jednakże, nie działają one u każdego. Lekarz powinien ściśle monitorować postępy i efekty uboczne. Wykazano, że takrolimus w małej dawce zwiększa repigmentację szybciej niż miejscowe sterydy. W jednym z badań, plamy pityriasis alba całkowicie zniknęły w ciągu 3 tygodni.

Łysienie plackowate zwykle dotyka twarzy, szyi i górnej części ramion, ale może również dotyczyć innych części ciała. Plamy są początkowo różowawe i suche, a z czasem bledną. Łysienie plackowate często dotyka dzieci. Plamy mogą być okrągłe lub owalne, lub mogą mieć nieregularny kształt i być słabo zaznaczone. Plamy te mogą być dość swędzące i są najbardziej zauważalne w lecie. Zazwyczaj utrzymują się przez kilka miesięcy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *