Recepta online – w jaki sposób można ją uzyskać?

Recepty online są wygodnym rozwiązaniem, gdyż można uzyskać dostęp do potrzebnych leków bez wychodzenia z domu. Jest to możliwe, odkąd stworzono lekarzom szansę przepisywania środków w ramach systemów elektronicznych. Jest to komfortowa opcja, zwłaszcza że obecnie wszystkie apteki akceptują takie wypisy.

Jak można uzyskać recepty online?

Recepty online można otrzymać, odkąd ta sfera medyczna została objęta procesami cyfryzacji. Wraz z powszechnym dostępem do elektronicznych wariantów zapisywania leków pojawiła się droga do tego, żeby same konsultacje odbywały się w sposób zdalny. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, a przy tym w pełni godne zaufania, gdyż decyzje zapadają w oparciu o wiedzę wyspecjalizowanych osób – fragment ten pochodzi od redaktora portalu szkoleniaekstremalne.pl.

Elektroniczne wersje

Recepty w elektronicznej formie funkcjonują od paru lat, choć wciąż są pewną nowością, gdyż dopiero od pewnego czasu stały się popularniejsze i powszechnie akceptowane. Bardzo przypominają one papierowe wersje, lecz w takim wariancie wyeliminowano problemy z czytelnością czy gubieniem karteczek przez pacjentów. Jest to kolejny etap modernizacji systemów medycznych w polskiej służbie zdrowia, co przekłada się na wygodę dla lekarzy i pacjentów. W praktyce takie e-recepty sprowadzają się przede wszystkim do kodu, który otrzymuje dana osoba i który upoważnia ją do odebrania w aptece wystawionych jej leków. Od stycznia 2020 roku musi je respektować każda apteka w kraju.

Zdalne konsultacje

Przepisanie lekarstw często kojarzy się z odwiedzinami w przychodni i badaniem. W praktyce jednak często było to zwykłą, ale dość uciążliwą formalnością, którą trzeba było dopełnić. Praktyka pokazuje, że w wielu przypadkach lekarzom wystarcza opisanie sytuacji przez pacjenta i niepotrzebne jest bezpośrednie spotkanie. W razie czego, jeżeli zachodzą jakiekolwiek wątpliwości, lekarz może poprosić o udostępnienie dokumentacji medycznej, która już całkowicie wyklaruje taką sprawę. Tym samym uzyskanie recepty w takiej formie dalej leży w Twoim interesie, jeżeli chodzi o zdrowie, a sam proces jest znacząco ułatwiony i przyspieszony, gdyż nie musisz się już przejmować organizowaniem wizyty w stacjonarnym punkcie.

Wypełnij formularz online

Serwisy z e-receptami oferują konsultację lekarską bez żadnych kolejek, dwadzieścia cztery godziny na dobę i siedem dni w tygodniu. Żeby z niej skorzystać, rozpocznij od wypełnienia prostego formularza. Na początku serwis poprosi Cię o opisanie dolegliwości i podanie paru podstawowych informacji, które mogą być istotne w kontekście potencjalnego zapisania lekarstw. Możesz przekazać również dodatkowe informacje czy załączyć dokumentację medyczną. Ostatni punkt nie jest wymagany, lecz w szczególnych przypadkach lekarz może o nią poprosić. Po wypełnieniu samej ankiety medycznej uzupełnij jeszcze swoje dane. W kolejnym kroku opłacisz usługę, przy czym kwota powinna być od razu jasna i nie zawierać żadnych ukrytych kosztów. Płatności możesz dokonać wygodnie szybkim przelewem, kartą płatniczą, BLIK-iem lub Apple/Google Pay. Wszystko odbywa się w niezwykle prosty sposób i bardzo wygodnie, gdyż możesz to zrobić gdziekolwiek, mając dostęp do urządzenia połączonego z siecią. Nie musisz się przejmować umawianiem wizyty w przychodni czy jej godzinami otwarcia, które są zwykle mocno ograniczone.

Czekaj na elektroniczny wypis

Kolejny krok należy już do lekarza, który analizuje informacje zawarte w formularzu i na tej podstawie decyduje o ewentualnym wydaniu e-recepty czy e-zwolnienia. Specjalny kod upoważniający do zakupu lekarstw wysyłany jest poprzez SMS lub e-mail. Wystarczy pokazać go w dowolnej aptece – może to zrobić też inna osoba, pod warunkiem, że ma dostęp do kodu oraz numeru PESEL. Jeżeli nie możesz samemu udać się do apteki, możesz to pozostawić komuś z rodziny czy znajomemu.

Internetowe wersje recept wiążą się z bardzo wygodną formą uzyskania dostępu do potrzebnych leków. Możesz to zrobić w dowolnej chwili i bardzo szybko, oszczędzając dużo czasu, który byłby potrzebny na pojechanie do tradycyjnej przychodni. W tej sytuacji też skonsultujesz się z lekarzem, a receptę otrzymasz w elektronicznej wersji i bez problemu zrealizujesz ją obecnie w dowolnej aptece w całym kraju.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane