Czym jest odcień skóry człowieka - odpowiedź lekarza

Czym jest odcień skóry człowieka – odpowiedź lekarza

Istnieją trzy podstawowe rodzaje odcienia skóry: skala Fitzpatricka, Konstytutywny kolor skóry oraz Genetycznie uwarunkowany. Kategorie te oparte są na fizycznych cechach naskórka. Czytaj dalej, aby odkryć, jaki masz typ odcienia skóry! Ponadto, dowiesz się o pięciu podskalach skali Fitzpatricka i o tym, jak każda z nich odnosi się do Twojej karnacji.

Skala Fitzpatricka

Skala Fitzpatricka określająca koloryt ludzkiej skóry została wynaleziona w latach 70. przez dermatologa z Harvardu Thomasa B. Fitzpatricka, który również stworzył tę skalę. Fitzpatrick badał, jak słońce wpływa na kolor skóry i czerniaka, i wymyślił system kategoryzacji ludzkich odcieni skóry. Obecnie skala Fitzpatricka może pomóc lekarzom zajmującym się skórą w rozróżnianiu jej typów.

Skala Fitzpatricka dla odcienia ludzkiej skóry została stworzona w 1975 roku w celu skategoryzowania koloru skóry i jej reakcji na ekspozycję na promienie ultrafioletowe. Dzięki kategoryzacji typów skóry, ludzie mogą lepiej chronić się przed uszkodzeniami słonecznymi i rakiem skóry. Skalę Fitzpatricka można wykorzystać do określenia właściwej ilości UVA wymaganej do terapii PUVA. Odcień skóry każdej osoby można zaklasyfikować do jednej z sześciu grup w oparciu o ich własne cechy.

Konstytutywny kolor skóry

Genetyczne podstawy koloru skóry człowieka są w dużej mierze kontrolowane przez obecność lub brak enzymu tyrozynazy. Konstytutywny kolor skóry jest określany przez genetykę i stanowi najbardziej wyraźną różnicę etniczną. Jest ważnym składnikiem koloru skóry i chroni przed uszkodzeniami molekularnymi wywołanymi promieniowaniem UV. Ponadto duża ilość melaniny jest ogólnie akceptowalna, a nawet pożądana u osób o ciemniejszej karnacji. Mechanizm genetyczny kontrolujący kolor skóry człowieka jest złożony i dynamiczny, ale podstawowa idea pozostaje ta sama: wysoka ilość melaniny chroni przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UV.

Pigmenty odpowiedzialne za kolor skóry dzieli się na dwie grupy: konstytutywne i fakultatywne. Kolor skóry konstytutywny jest uwarunkowany genetycznie; kolor skóry fakultatywny jest nabywany poprzez ekspozycję na światło słoneczne. Te dwa kolory skóry różnią się między sobą na różne sposoby. Podczas gdy pigment melanoidalny jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za kolor skóry, pigmenty niemelaninowe, takie jak karoten i utleniona hemoglobina, są również odpowiedzialne za kolor skóry.

Genetycznie uwarunkowany kolor naskórka

Kolor naskórka jest uwarunkowany genetycznie. Naukowcy zidentyfikowali osiem kluczowych regionów w naszym DNA, które decydują o kolorze naszej skóry. Melanocyty, specjalne komórki w naszej skórze, produkują melaninę. Melanina występuje w dwóch postaciach: feomelaniny i eumelaniny. Feomelanina jest żółto-czerwona, natomiast eumelanina jest czarno-brązowa. Osoby o jasnej skórze z reguły gromadzą więcej eumelaniny. Inne różnice genetyczne wynikają również z różnych typów komórek skóry, w tym keratyny.

Skóra człowieka jest różnie zabarwiona na podstawie genów kodujących barwniki melaniny. Skóra ludzka zmienia się znacznie szybciej niż skóra szympansów, co wykazały porównania genomowe. Jest to częściowo przypisywane zwiększonej ewolucji genów keratynizacji i różnicowania naskórka w linii ludzkiej, które przyczyniają się do zwiększonych funkcji barierowych naskórka.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *