Do jakiego lekarza powinienem się zgłosić, jeśli doświadczam utraty odcienia skóry?

Do jakiego lekarza powinienem się zgłosić, jeśli doświadczam utraty odcienia skóry?

Osoba cierpiąca na utratę koloru skóry ma wiele możliwych przyczyn. Może to być spowodowane niedożywieniem, niedoborem kwasu foliowego lub witaminy B12, dziedziczną chorobą krwi, taką jak anemia sierpowata lub talasemia, lub przewlekłą chorobą, taką jak rak. W rzadkich przypadkach przyczyną zmian skórnych może być niezdiagnozowana choroba podstawowa, taka jak anemia.

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem beautyinstitute.pl

Zmiana produkcji melaniny

Zmiana produkcji melaniny może powodować utratę kolorytu skóry. Ilość melaniny w skórze danej osoby jest bezpośrednio związana z jej kolorem skóry. Oprócz różnych chorób, niektóre leki i ekspozycja na promieniowanie jonizujące mogą powodować zmianę odcienia skóry. Zmiana produkcji melaniny może również nastąpić w wyniku infekcji lub oparzenia.

Melanina jest produkowana przez melanocyty w naszej skórze. Mają one unikalne wzory rozmieszczenia w zależności od koloru skóry. Różnorodność koloru skóry u ludzi jest spowodowana melanocytami, które wykazują różne wzory. Jednak u niektórych osób, produkcja melaniny jest zmniejszona z powodu zaburzenia znanego jako bielactwo, co powoduje plamy białej skóry i włosów. Bielactwo dotyka od 1 do 2 procent ludzi na świecie.

Efekt Tyndalla

Efekt Tyndalla, nazwany na cześć XIX-wiecznego irlandzkiego fizyka Johna Tyndalla, jest możliwym powikłaniem zabiegów estetycznych. Może być widoczny bezpośrednio po zabiegu lub ustępować po miesiącach lub latach bez leczenia. Cienka skóra jest bardziej narażona na ten stan. Chociaż nie ma specyficznych metod leczenia, które by jej zapobiegały, wielu dermatologów zaleca unikanie zabiegów chirurgicznych i laserowych ze względów kosmetycznych.

Utrata czerwonego odbicia jest spowodowana subtrakcyjnym mieszaniem kolorów, które jest podobne do odejmowania żółtego od zielonego. Różne czynniki mogą powodować utratę czerwonych fal, ale efekt Tyndalla jest tylko jednym z nich. Inne czynniki to poziom hemoglobiny, układ naczyniowy i ilość melaniny w skórze. Jednoczesny kontrast może spowodować, że osoba będzie postrzegać części ciała jako niebieskie w kolorze. Zjawisko to skutkuje również pojawieniem się niebieskich żył w skórze.

Choroba Kawasaki

Nie ma specyficznego testu diagnostycznego dla choroby Kawasaki, ale pewne wyniki badań laboratoryjnych sugerują to schorzenie. Nie mają one wysokiej pozytywnej wartości predykcyjnej. Ponadto u pacjentów z tą chorobą musi wystąpić gorączka i cztery inne objawy w ciągu 10 dni. Jeśli którykolwiek z tych objawów zniknie po pierwszych 10 dniach, dziecko powinno zostać skierowane do lekarza w celu dalszej oceny. Istnieją pewne cechy charakterystyczne dla tej choroby, w tym zaczerwienienie, utrata napięcia skóry i utrata apetytu.

Do typowych wyników badań laboratoryjnych dla choroby Kawasaki należą: neutrofilia, hipoalbuminemia, podwyższony poziom immunoglobuliny E w surowicy i splenomegalia. Wyniki badań laboratoryjnych mogą być niespecyficzne, ale wracają do normy w ciągu 6-8 tygodni. Ponadto, często występuje białkomocz i jałowa pyuria. U pacjentów mogą również wystąpić bóle brzucha i zapalenie płuc.

Przyczyny biologiczne

Biologiczne przyczyny utraty kolorytu skóry mogą być różne, od zaburzeń genetycznych do starzenia się. Zaburzenia biologiczne wpływają na melanocyty, które produkują pigment skóry. Zaburzenia te zazwyczaj pozostawiają ludzi z bladą skórą przez całe życie. U niektórych osób pojawia się nawet niebieski odcień skóry, co znane jest jako sinica. Leczenie tego stanu zależy od przyczyny utraty koloru skóry. Oto kilka najczęstszych przyczyn bladości.

Jedną z najbardziej znanych przyczyn bladości skóry jest wariant genu o nazwie SLC24A5. Wariant ten jest powszechny w populacjach Bliskiego Wschodu i Afryki i występuje od około 29 000 lat. Rozprzestrzenił się na Bliski Wschód poprzez fale migracji w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat. Ten wariant genetyczny mógł spowodować, że skóra stała się jaśniejsza w wyniku zmian klimatycznych lub innych czynników środowiskowych. Jest on również powiązany ze złym stanem zdrowia. Najlepszym sposobem leczenia choroby genetycznej, która wpływa na skórę, jest znalezienie dla niej rozwiązania.

Znalezienie dermatologa z doświadczeniem w leczeniu osób kolorowych

W zależności od wieku, rasy i rodzaju skóry, możesz rozważyć wizytę u dermatologa, który specjalizuje się w leczeniu osób kolorowych. Jeśli jesteś zaniepokojony utratą koloru skóry, możesz poprosić o pomoc swojego dermatologa. Możesz również poszukać takiego, który zna się na problemach związanych z kolorową skórą i potrafi wytłumaczyć Twój stan w sposób łatwy do zrozumienia.

Jeśli zauważysz utratę odcienia skóry, może to być oznaką poważniejszego problemu zdrowotnego. Łuszczyca, na przykład, jest zaburzeniem skóry, które powoduje przerost komórek skóry i prowadzi do grubej, łuszczącej się skóry. Łatwo ją zdiagnozować, ale ważne jest, aby znaleźć odpowiednie leczenie dla konkretnego stanu. Oprócz pielęgnacji skóry, dermatolog może pomóc Ci w radzeniu sobie z problemami z paznokciami i innymi powszechnymi schorzeniami.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy laser diodowy jest nieszkodliwy?
Czytaj Dalej

Czy laser diodowy jest nieszkodliwy?Interesujące

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu beautyexpert.net.pl Podobne tematy Jak leczyć nierówny koloryt skóry Przyczyny przebarwień skóry Jakiego kremu…