Przyczyny przebarwień skóry

Przyczyny przebarwień skóry

Na szczęście, dermatolodzy mogą łatwo zdiagnozować większość powszechnych przyczyn przebarwień skóry. Podczas gdy niektóre z nich są nieszkodliwe, inne mogą naśladować poważniejsze schorzenia. Oprócz zwykłych badań klinicznych, dermatolodzy mogą wykonać biopsję skóry w celu wykrycia poważniejszych schorzeń. Podczas tego zabiegu pobiera się mały fragment tkanki i bada go pod mikroskopem. Na podstawie tych wyników dermatolog może określić, jaki rodzaj leczenia należy zastosować.

Melasma jest spowodowana różnicą w poziomie melaniny

Objawy melasmy są różne dla każdej osoby i są oparte na przyczynie. Niektóre z czynników zewnętrznych, które mogą wywołać melasmę, to nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, stany zapalne i niektóre leki, w tym doustne środki antykoncepcyjne. Może być również wywołana przez ciążę. Chociaż melasma nie jest szkodliwa, jej wygląd może być niepochlebny. Na szczęście istnieją sposoby leczenia melazmy.

W celu zapobiegania melazmie, osoby powinny nosić odzież ochronną podczas przebywania na zewnątrz i nie przebywać na słońcu przez dłuższy czas. Oprócz noszenia odzieży ochronnej, dr Nazarian może zalecić inne sposoby leczenia melasmy – sekcja ta jest udostępniona przez redaktora portalu https://zeglarski.szczecin.pl. Ponieważ melasma jest spowodowana różnicą w poziomie melaniny, często trudno jest odróżnić jej granice. Większość pacjentów ma kombinację obu typów melasmy.

Ponieważ melasma jest powodowana przez mnóstwo genów, znalezienie tych odpowiedzialnych za melasmę jest procesem złożonym. Konieczne są przyszłe prace w celu zidentyfikowania genów kandydujących odpowiedzialnych za rozwój melasmy. Istnieje jednak wiele dostępnych metod leczenia, które mają na celu usunięcie przyczyn leżących u podstaw melasmy, takich jak zmniejszenie ekspozycji na światło słoneczne i unikanie narażenia na czynniki drażniące.

Ciąża i leczenie hormonalne również mogą powodować powstawanie melazmy. Ponadto promieniowanie ultrafioletowe może zwiększyć ryzyko wystąpienia melazmy. Kosmetyki, terapie hormonalne i leki fototoksyczne mogą powodować melazmę. Predyspozycje genetyczne również mogą odgrywać rolę. Ciąża powoduje wysoki poziom hormonów i obciąża wątrobę. Dlatego melasma występuje częściej u kobiet w ciąży niż u mężczyzn. Dodatkowo, hormonalna kontrola urodzeń może wywołać melasmę, jeśli jest stosowana przez długi okres czasu.

Chociaż melasma występuje u obu płci, kobiety mają większe ryzyko jej rozwoju niż mężczyźni. Naukowcy odkryli, że ciąża i doustne środki antykoncepcyjne podnoszą poziom estrogenów, które są znane z wywoływania melasmy. Oprócz hormonów, dużą rolę w rozwoju melasmy odgrywa genetyka. Badania wskazują również, że kobiety pochodzenia indiańskiego i latynoskiego są bardziej podatne na rozwój melasmy.

Rosacea

Chociaż nie jest do końca jasne, co powoduje przebarwienia skóry u osób z trądzikiem różowatym, istnieje kilka wspólnych czynników wyzwalających. Aby w pełni zdiagnozować i opanować objawy, należy najpierw określić, jaki typ trądziku różowatego występuje u Ciebie. W NYU Langone dermatolodzy mają duże doświadczenie w leczeniu wszystkich rodzajów trądziku różowatego i mogą zalecić zabiegi, które poprawią stan Twojej skóry. Poniżej wymieniono kilka najważniejszych przyczyn przebarwień skóry u osób z trądzikiem różowatym.

Rosacea jest zapalnym zaburzeniem skóry, które powoduje, że skóra twarzy staje się czerwona. Zazwyczaj dotyka policzków, nosa, brody i czoła. Osoby o jasnej karnacji są bardziej narażone na wystąpienie trądziku różowatego, podobnie jak historia rodzinna. Objawy mogą wystąpić o każdej porze dnia i mogą być nasilone przez stres emocjonalny. W związku z tym, trądzik różowaty wymaga aktywnego zarządzania. Jeśli martwi Cię ten stan, możesz stosować produkty miejscowe przeznaczone do poprawy kondycji i zmniejszenia zaczerwienienia.

Nadtlenek benzoilu, tretinoina i kwas azelainowy to preparaty stosowane miejscowo w leczeniu trądziku różowatego. Działają one poprzez zwężenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie zaczerwienienia. Jednak leki te nie są pozbawione skutków ubocznych. Ponadto mogą one prowadzić do poważnych wad wrodzonych u kobiet w ciąży. Pacjenci cierpiący na trądzik różowaty powinni unikać spożywania pikantnych potraw oraz wąchania lakieru do włosów.

Inne objawy trądziku różowatego to krwawienia, infekcje twarzy i obrzęk twarzy. Niektóre osoby doświadczają częstych wybuchów i częściowej poprawy między wybuchami. Nawroty te mogą trwać przez kilka dni lub nawet tygodni. Chociaż objawy trądziku różowatego mogą być początkowo łagodne, mogą rozwinąć się w poważniejsze formy, jeśli czynniki wyzwalające będą się powtarzać. Wizyta u dermatologa jest konieczna, jeśli objawy utrzymują się.

Infekcje

Różnorodne infekcje mogą prowadzić do przebarwień skóry. Głównymi winowajcami są Malassezia i kilka gatunków grzybów. Stan ten powoduje plamy przebarwionej, suchej skóry. Zmiany te mogą być hipo- lub hiper-pigmentowane. Ważne jest, aby szybko leczyć infekcję, ponieważ może ona prowadzić do innych powikłań, takich jak wysypka. Ale jakie są najlepsze sposoby zapobiegania przebarwieniom skóry?

Najczęstszą i najprostszą metodą diagnozowania infekcji jest przeprowadzenie badania klinicznego. Zakażenia skóry mogą powodować łuszczenie się i rumień, a niektóre mogą nawet tworzyć ogniskowe skupiska ropy lub płynu. W niektórych przypadkach zmianom może towarzyszyć pogrubienie płytki paznokciowej. W zależności od przyczyny leżącej u podstaw zakażenia, konieczne może być zastosowanie antybiotyków. Niektóre antybiotyki mogą być skuteczne, ale wielu pacjentów stwierdza, że terapie, których potrzebują do leczenia choroby, nie działają.

Wtórna infekcja skóry nie jest zwykle uważana za pierwotną przyczynę przebarwień skóry. Grzyb lub wirus może również powodować te objawy. Najczęstszym rodzajem zakażenia skóry jest liszajec, wywołany przez S. aureus i S. pyogenes. Liszajec jest bardzo zaraźliwą powierzchowną infekcją, która pojawia się w postaci złotych lub miodowych skorupek. Zakażenia wywołane przez te grzyby są zwykle gram-ujemne, ale niektóre są wywoływane przez gram-ujemne bakterie tlenowe.

Innym rodzajem infekcji powodującej przebarwienia skóry są oparzenia słoneczne, które są spowodowane zbyt dużą ekspozycją na światło słoneczne. Nadmiar melaniny, naturalnego pigmentu w skórze, również może powodować przebarwienia. Melanina chroni ciało przed promieniami słonecznymi. Infekcje grzybicze mogą również powodować przebarwienia skóry, w tym grzybicę. Chociaż przebarwienia skóry są zazwyczaj przejściowe, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu postawienia odpowiedniej diagnozy.

Terapia hormonalna

Istnieje kilka możliwych przyczyn przebarwień skóry. Zazwyczaj odpowiedzialne jest zaburzenie równowagi hormonalnej. Inne czynniki mogą obejmować zaburzenia czynności tarczycy, hormonalną terapię zastępczą lub melasmę związaną z ciążą. Chociaż te warunki mogą być kłopotliwe, dla obu typów dostępne są opcje leczenia. Terapia hormonalna, jeśli jest odpowiednio stosowana, może mieć pozytywny wpływ na zdrowie Twojej skóry. Jeśli obawiasz się skutków ubocznych terapii hormonalnej, dowiedz się, jak wybrać alternatywne leczenie.

Choć melasma sama w sobie nie jest szkodliwa, może sprawić, że dana osoba będzie czuła się niepewnie i mniej pewna siebie. Jeśli znajduje się w widocznym miejscu, takim jak twarz, może mieć duży wpływ na samoocenę danej osoby. Nie ma jednak potrzeby wpadać w panikę. W większości przypadków rolę w powstawaniu melazmy odgrywają hormony, ponieważ estrogen stymuluje komórki wytwarzające pigmenty w skórze.

Nadmierna ekspozycja na słońce

Z nadmierną ekspozycją na słońce wiąże się wiele różnych schorzeń. Jednym z najbardziej zauważalnych skutków zbyt długiego przebywania na słońcu jest zmiana pigmentu skóry, która objawia się jako białe plamy lub plamki. Przebarwienia skóry mogą wskazywać na wiele różnych problemów, w tym na raka. Na szczęście można je leczyć, ale należy całkowicie unikać nadmiernej ekspozycji. Czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki, jak leczyć ten stan. Oto kilka najczęstszych objawów.

Melasma to brązowa plama na skórze, która pojawia się na twarzy i innych obszarach, które są stale wystawione na działanie słońca. Kobiety są bardziej podatne na rozwój melasmy, która jest objawem nadmiernej ekspozycji na słońce. Hormony mogą wywołać melasmę, dlatego kobiety powinny zachować szczególną ostrożność podczas ciąży i innych okresów wysokiej ekspozycji na słońce. Na szczęście ta choroba skóry ma jedynie charakter estetyczny, więc nie musisz się nią zbytnio przejmować.

Jeśli masz jasną karnację i blond włosy, możesz mieć tendencję do powstawania rumianej skóry. Jest to stan skóry, w którym melanocyty są mało aktywne lub nieaktywne. Wybielanie może pomóc zmniejszyć objawy oparzenia słonecznego. Nadtlenek benzoilu, dostępne bez recepty środki przeciwzapalne i kremy nawilżające mogą być pomocne w zmniejszeniu dyskomfortu. Chociaż oparzenia słoneczne nie powodują raka, mogą powodować głębokie uszkodzenia tkanek. Objawy oparzenia drugiego stopnia mogą być bolesne, dlatego należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną.

Jeśli masz plamę uszkodzenia słonecznego, która ma nietypowy kolor, najlepiej odwiedź dermatologa w celu oceny. Rak skóry może być jedną z najczęstszych przyczyn przebarwień skóry, dlatego należy odwiedzić dermatologa, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych podejrzanych zmian. Oprócz plam słonecznych, należy również szukać znamion lub melasmy, ciemnych plam, które pojawiają się stopniowo na skórze. Chociaż uszkodzenia słoneczne nie są najbardziej widoczne, mogą sprawić, że będziesz wyglądać na starszą niż jesteś.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *